Nečakaná bodová líderka Šamorína zmarila útok CBK na historický triumf

Publikované: 29.10.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

CBK Košice vs. ŠBK Šamorín, Mária Vondrysková (22) (Foto: Jäzva)

Pred zápasom pod košmi CBK Košice odohrala v extralige žien iba čosi vyše desať minút a na svojom konte mala iba jediný neúspešný strelecký pokus. To, že by sa mohla stať najlepšou strelkyňou zápasu proti hlavnému tabuľkovému rivalovi, by teda asi netipoval nik.

A predsa – sedemnásťročná Mária Vondrysková premenila päť zo siedmich trojkových striel a s 23 bodmi mala hlavný podiel na šamorínskom víťazstve 72:66. Basketbalistky z juhu Slovenska mali pritom v košickej Šaci žalostný vstup do zápasu a po úvodných piatich minútach prehrávali 1:12.

Zo začiatku sme sa potrebovali rozbehnúť po dlhej ceste, ale od druhej štvrtiny to išlo lepšie. Napokon to síce bola dráma, ale záver sme zvládli lepšie a tešíme sa z víťazstva. Možno sme mali kúsok šťastia, možno sa ukázali väčšie skúsenosti našich hráčok, ktoré pôsobia v extralige dlhšie,“ rozhovorila sa po cennom triumfe Vondrysková.

Mladá hráčka, ktorá prišla do tímu ŠBK z klubu Klokani Ivanka pri Dunaji, zaznamenala svoje prvé body extraligovej kariéry za stavu 3:12. Úspešnou trojkou odštartovala svoju 23-bodovú jazdu.

Veľmi ma to potešilo. Boli to moje prvé extraligové body a napokon to bolo krásne číslo. Hlavne ma však teší, že som tým pomohla tímu k víťazstvu.

Vondrysková bola napokon jasne najlepšou strelkyňou Šamorína a naznačila svoj potenciál do budúcnosti.

Je to určite niečo iné ako juniorská liga a teším sa z ponúknutej šance. Môžem naberať skúsenosti a postupne sa mi hrá lepšie a lepšie. V tíme sa mám od koho učiť a je to teda fajn.“

Z pohľadu čerpania skúseností sa môžu mladé hráčky v Šamoríne spoliehať predovšetkým na hrajúcu trénerku Timeu Sujovú. Aj v zápase proti CBK dokázala v správnych momentoch vybehnúť do boja a priamo z palubovky dirigovať hru ŠBK.

Chýbali nám viaceré zranené hráčky a tak nás v podstate zachránila. Pre naše družstvo je to určite neoceniteľná osobnosť,“ zdôraznila M. Vondrysová. Aj zásluhou jej výkonu vyhral Šamorín aj piaty vzájomný zápas s CBK v Niké extralige. Vyrovnaný duel však naznačil, že tohtoročný súboj o piatu priečku bude ešte napínavejší ako vlani. „Veru, budú to ešte veľmi vyrovnané zápasy a ostáva veriť, že ich zvládneme rovnako ako tento.

CBK Košice vs. ŠBK Šamorín, Alexandra Mončeková (20) (Foto: Jäzva)

Košičanky po výbornom vstupe do duelu verili, že sobota bude ich dňom a prvýkrát od svojho vstupu medzi ženskú elitu získajú skalp súperiek z prvej päťky.

Šamorín predstavuje jedného z hrateľných súperov a doma sme chceli veľmi vyhrať. Bohužiaľ nám v druhom polčase nevychádzala streľba a škoda, že sme dlhšie neudržali náskok z úvodu zápasu. Potom by sme to možno zvládli lepšie,“ povzdychla si autorka rovných dvadsiatich bodov Alexandra Mončeková.

Za hlavný problém označila nezvládnutý záver. Hráčky CBK mali počas väčšiny zápasu bodovo navrch, no štvrtú štvrtinu prehrali 14:23. „Robili sme, čo sa dalo. Mali potrebné šťastie a triafali aj strely cez ruky. Snažili sme sa ich aj zdvojovať, ale potom nám vždy ušla jedna voľná hráčka a strieľali ľahké koše.

Slabou útechou CBK je aspoň fakt, že sobotňajšia prehra bola z piatich proti Šamorínu doposiaľ najtesnejšou.

Určite to neteší, ale dôležité to bude potom v play-off a ja verím, že im to v správnom čase vrátime,“ neklesá na duchu Mončeková, podľa ktorej je boj o piatu pozíciu v silách CBK. „Podľa mňa to reálne je. Potrebujeme však zlepšiť obranu, pretože aj proti súperkám z hornej štvorky dostávame pravidelne cez sto bodov. Lepšia obrana povedie aj k lepšiemu útoku. Momentálne navyše hrávame bez našich dvoch najvyšších hráčok a preto zaostávame pod košmi. Keď sa baby uzdravia, tak nám to určite pomôže.