Čo chýba hre Ružomberka a Piešťan? Analyzuje Marta Brliťová

Publikované: 23.10.2018 Autor/Zdroj: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Thompson (11) vs. Ellenberg (3) (Foto: Laco Duračka)

Zápas Piešťanských Čajok a Ružomberka považovali za šláger kola. Hoci to bol duel momentálne prvého a štvrtého tímu ligy, papierovo sú najsilnejšie práve tieto dva celky. Ružomberok tipujú za najhorúcejšieho favorita na titul v domácej súťaži.

Ako jediné slovenské družstvo sa predstaví v európskej pohárovej súťaži Euro Cup, čomu vedenie prispôsobilo skladbu kádra. V tíme Ružomberka je päť legionárok a k minuloročným Slovenkám pribudla len Zuzana Ivančáková. Naopak Piešťanské Čajky pred sezónou avizovali zmenu filozofie a po troch rokoch sa neprihlásili do európskej súťaže FIBA. Okrem domácej ligy bude obmenený káder bronzového tímu zbierať skúsenosti v Európske ženskej basketbalovej lige a CEWL. Podľa zmien ambícií skladali aj káder. Počet legionárok znížili z piatich na dve a káder doplnili o osem nových, prevažne mladých slovenských hráčok.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, tím Ružomberka (Foto: Laco Duračka)

Zápas definovali výkyvy v hre oboch celkov. Zatiaľ čo prvý polčas zvládol oveľa lepšie Ružomberok, v druhom polčase hrali lepšie Čajky a po obrate takmer dosiahli na víťazstvo.

V čom tkvel prvopolčasový úspech hostiek? Ružomberok hral dynamicky a efektívne. Do tempa sa dostali rýchlym protiútokom a v prvom polčase hneď niekoľkokrát zakončovali jedna na nula. Naopak Piešťanom odstavil rýchly prechod a pomocou obrany „side“ na drag pick’n’rolle im znemožnil hrať secondary offense, teda prechodovú fázu. To Piešťany brzdilo a museli hrať päť na päť do plných. Miestami hrali až profesorský basketbal a tak sa museli na body viac nadrieť. Ružomberok im dokázal prerušiť signály a následne pri hre jedna na jedna chýbal Čajkám lepší spacing. Oba tímy vyskúšali aj zónovú obranu, čo sa ukázalo ako efektívne riešenie pre Ružomberok, domáce zónu rýchlo stiahli.

V druhom polčase sa role tímov kompletne vymenili. Piešťany sa zo šatne vrátili ako vymenené a zrazu dokázali hrať presne ten basketbal, ktorým sa pravdepodobne prezentovať chcú. Bojovný a rýchly. Ružomberok, ktorý druhú štvrtinu vyhral vysoko 23:4, nezastihol silný nástup Piešťan a naopak tretiu štvrtinu prehral 6:21. Čajky hrali aktívne na kôš a využívali (predtým neexistujúce) diery v obrane Ružomberka. V úvode druhého polčasu ich bodovo potiahli najmä legionárky, ktoré spolu nastrielali 15 bodov (z 21) a hádzali 12 trestných hodov – čo je ukazovateľ vyššej aktivity smerom na kôš. Piešťanom začal vychádzať prechod do útoku, zo secondary breaku dali niekoľko košov aj s faulom a to im pomohlo vrátiť sa do zápasu.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, tréneri Kucsa a Suja (Foto: Laco Duračka)

Vo štvrtej štvrtine hralo viacero hráčok so štyrmi faulami, čo bolo rizikovejšie na strane Piešťan, keďže tréner Richard Kucsa mal v zápase len šesť zverenkýň. Zodpovednosť za hru na strane Ružomberka prebrala v posledných minútach Aaryn Ellenberg, pravdepodobne najskúsenejšia hráčka na ihrisku. Aj keď jej v závere nepadli "jej strely”, posledné útoky rozhodovala. Či už riešila pick’n’roll strelou, alebo zhadzovala na spoluhráčky.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Alexandra Hašková (8) (Foto: Laco Duračka)

Jedna z kľúčových striel bola aj štvrtá trojka Američanky Janeesy Jaffery. Po nej bral tréner domácich v priebehu poslednej minúty ešte dva time-outy. Piešťany mali posledné držanie lopty a po oddychovom čase 20 sekundový útok. Poslednú strelu mala Janee Thompson. Strela to nebola ľahká a predpokladám, že to ani nebola tá, ktorú tréner Kucsa na poslednom time-oute nakreslil. V závere chýbala Čajkám skúsenosť, ale možno zhodnotiť, že pri vývoji zápasu to mohlo byť aj chýbajúce šťastie.

Ružomberok tak svoj prvý vyrovnaný duel v lige vyhral, aj keď si myslím, že vzhľadom na skladbu kádru to malo byť bez záverečnej drámy. Čajky ukázali charakter, keď sa dokázali v druhom polčase vrátiť do zápasu a takmer ho aj vyhrať.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, tréner Richard Kucsa (Foto: Laco Duračka)

Ak mám hovoriť o plusoch a mínosoch, čakala som viac od Aaryn Ellenberg. Hoci dala 15 bodov a v závere svoj tím potiahla, hrala akoby na pol plynu. Vďaka skvelým výkonom, ktoré predvádzala počas minulej sezóny, som od nej očakávala viac. Pozitívne ma prekvapila Ivana Jakubcová, ktoré bola najvýraznejšou slovenskou hráčkou zápasu. Oproti minulej sezóne napreduje a ukazuje na ihrisku potenciál. Presvedčila nielen 15 bodmi, ale aj 16 doskokmi, ktorými tímu výrazne pomohla. Počas zápasu ju zdobila bojovnosť a zo všetkých hráčok na ihrisku mala štatisticky najvyšší index (24). Vyšší počet strát spôsobuje jej nevyhratosť, ale som veľmi zvedavá, kam sa v tejto sezóne so zvyšujúcou sa minutážou dostane.

V novom tíme hľadá svoje miesto Dominika Deptová, ktorá mala z môjho pohľadu málo príležitostí hrať na lopte. Počas 38 minút vystrelila 6 striel, čo je v priemer na počet odohraných minút najmenej z tímu. Hráčka, ktorá je podľa môjho názoru najsilnejšou slovenskou basketbalistkou v hre jedna na jedna v lige, nemala ani jednu izoláciu. Strely, ktoré mala, akoby jej zostali. Naopak na lopte trávila z môjho pohľadu až priveľa času rozohrávačka Thompson. Piešťany budú v ďalšej fáze potrebovať lepší pohyb lopty, ktorý by mohol zefektívniť ich hru.

Ružomberok by z môjho pohľadu potreboval viac bodov z trestného územia. Najvyššia hráčka tímu Elge Siksniute sa veľmi pod kôš nedostala a volila skôr strely z okolia trestného územia. Hre Ružomberka by prospela pivotmanská hra pod košom, s vyššou možnosťou skórovať „and one“, teda kôš s faulom. Je dobré, že stabilnú minutáž si medzi ružomberskými Slovenkami vybudovala okrem Miroslavy Mištinovej aj Radka Stašová.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.