Jakubcová sa blysla double-double, Čajky prekvapili Ružomberok

Publikované: 07.02.2019 Autor/Zdroj: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka

Ivana Jakubcová (3), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Piešťanské Čajky zvíťazili vo svojom treťom zápase nadstavbovej skupiny o 1.-4. miesto nad Ružomberkom 69:59. V šlágri kola získali cenný skalp lídra extraligovej tabuľky a uštedrili mu prvú prehru v aktuálnom ročníku súťaže.

Čajky v nadstavbovej časti už raz zakopli, keď v 2. kole nečakane podľahli Šamorínu najtesnejším rozdielom 59:58. Tentokrát sa na súpera lepšie pripravili a hoci to tri štvrtiny vyzeralo, že ťahajú za kratší koniec, vynikajúcou štvrtou štvrtinou otočili zápas vo svoj prospech. Záverečné dejstvo vyhrali presvedčivo 29:8 a po 40 minútach sa tešili z cenného víťazstva.

Vstup do zápasu Čajkám nevyšiel ideálne a v prvej štvrtine skórovali iba 9 bodov. Náznak obratu prišiel už v druhej desaťminútovke, ktorú naopak Čajky po zrýchlení hry a zlepšenom doskoku vyhrali 20:13. Na polčasovú prestávku odchádzali Ružomberčanky len s tesným náskokom troch bodov.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Ivana Jakubcová (3) (Foto: Laco Duračka)

,,Zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo a prehrávali sme v ňom cez 30 minút. Ale našťastie v jeho priebehu nevznikol taký bodový rozdiel, ktorý by nám nedával šancu na obrat. Potešilo ma, že hráčky boli po celý čas konštantné v plnení herné plánu a ich koncentrácia sa vyplatila,” pochválil svoje zverenkyne po zápas tréner Richard Kucsa.

Ružomberčanky viedli v zápase už o 15 bodov a Čajky tak stál zvrat zápasu mnoho síl. ,,Nebolo ľahké vyhrabať sa z takého deficitu, ale som veľmi hrdá na celý tím za to, že sme to nevzdali a bojovali sme až do konca,” potešila sa po zápase Ivana Jakubcová, ktorá bola s 16 bodmi najlepšou strelkyňou svojho družstva. 197 centimetrov vysoká krídelníčka zaznamenala v zápase double-double za 16 bodov a 11 doskokov.

,,Na ihrisku sa cítim dobre. Myslím si, že náročný program posledného mesiaca ma dobre pripravil na záverečnú časť sezóny. Snažím sa pozerať veľa videí zo zápasov, aby som vedela, ako na rôzne situácie v play-off lepšie reagovať,” odpovedala reprezentantka na otázku, ako sa herne cíti pred blížiacim sa play off. Jakubcovú pochválil aj tréner Kucsa:,,V tomto zápase si splnila svoju úlohu kvalitne, ale rovnako kvalitne plnili svoje úlohy aj ostatné hráčky. Vďaka tomu sa jednotlivé časti spojili do pekného obrazu v podobe víťazstva.”

Piešťanské Čajky vs. BAM Poprad, Ivana Jakubcová (3) (Foto: Laco Duračka)

Ružomberku chýbala pre problémy s chrbtom litovská reprezentantka Egle Šikšniuté, aktuálne tretia najlepšia strelkyňa extraligy a líderka tímu z Liptova. Aj to využili domáce Piešťany a s celkovým pomerom doskokov 44–29 ovládli trestné územie. V tretej štvrtine to ešte vyzeralo na vydretý triumf hostiek, ale posledná štvrtina sa niesla jasne v réžii domácich.

Hoci hnacím motorom obratu v zápase bolo trio Jakubcová, Thompson a Matejčíková, ktoré spolu zaznamenali 43 bodov, najlepšia strelkyňa domácich považuje za kľúčový tímový výkon. ,,Na tomto víťazstve má naozaj zásluhu celé družstvo. Hrali sme ako jeden celok, čo je jeden z našich hlavných cieľov. Cítiť, že sa už na ihrisku lepšie poznáme. V poslednej štvrtine každá hráčka na ihrisku hrala zodpovedne a taktiež sme dodržiavali pokyny trénera.”

Tréner Piešťan Kucsa za víťazným obratom zápasu žiadnu zložitú taktiku nevidel. ,,Nebolo v tom nič špeciálne. Neustále som len nabádal hráčky, aby verili v to, na čom sme sa dohodli a boli ešte dôraznejšie v individuálnych činnostiach. Posledná štvrtina bola asi najlepšou štvrtinou, akú sme túto sezónu proti Ružomberku odohrali,” zdôraznil.

Hoci káder Piešťan prešiel pred sezónou zmenami, tím z Považia ukázal, že pri ambíciách k veľkej zmene neprišlo. ,,Ako sme v tomto zápase ukázali, keď hráme ako jeden celok, máme na boj o titul. Veríme si a makáme na sebe. Ciele sú len tie najvyššie a robíme všetko preto, aby sa nám splnili,” zakončila najvyššia krídelníčka súťaže Jakubcová.