Prežívame neuveriteľné emócie, zhodli sa u nového majstra

Publikované: 20.04.2019 Autor/Zdroj: Marta Brliťová Foto: TASR

MBK Ružomberok, majster Slovenska 2018/19 (Foto: TASR)

Na extraligový titul čakali v Ružomberku naozaj dlho. Po triumfe 3–0 nad Piešťanskými Čajkami sa Koniareň po 16 rokoch opäť obliekla do zlatého šatu.

,,Je to niečo neskutočné, po 16 rokoch sme vrátili do Ružomberka zlato. Veľmi sa z toho teším,“ reagovala bezprostredne po zisku svojho premiérového extraligového titulu Miroslava Mištinová.

,,Dnes sa to nerodilo ľahko. Piešťany sa neustále doťahovali, ale v tých rozhodujúcich chvíľach sme si to dokázali podržať. Navyše im v závere nepadli strely z diaľky a na našej strane potiahli hráčky, od ktorých sa to čakalo,“ opísala v rýchlosti priebeh tretieho finálového zápasu reprezentačná krídelníčka. 21-ročná Mištinová mala mimoriadne úspešnú sezónu. V extralige dosahovala 11,6 bodu, 3,8 doskoku a 1,6 asistencie na zápas. ,,Toto bola moja zatiaľ úplne najlepšia sezóna. Vyhrali sme pohár, extraligu a v EuroCupe sme odohrali naozaj dobré zápasy aj výsledky,” tešila sa Mištinová, ktorá v zápätí buchla šampanské a užívala si sladký pocit víťazstva so svojimi spoluhráčkami.

Po zisku viacerých bronzových a strieborných extraligových medailí si tú premiérovú zlatú poťažkal aj tréner Juraj Suja. ,,To, že sme vyhrali sériu 3–0 je trošku klamlivé. Piešťany sú tím s veľkou kvalitou. Tie prvé dva zápasy sme mali pod kontrolou, ale dnes to bolo naozaj náročné. Ako sa hovorí, ten posledný krok býva najťažší, ale zaslúžene sme to zvládli,” vzdal hold súperovi Suja.

Do zápasu vstúpili lepšie domáce, veď po necelých štyroch minútach hry vyhrávali 10:2. Do konca štvrtiny skóre ešte natiahli na 19:9 a vyzeralo to, že tempo hry majú pod kontrolou. No už v polovici druhej štvrtiny sa hra vyrovnala. Hosťujúce Čajky síce oneskorene, ale predsa zachytili zápas a druhú aj tretiu štvrtiny vyhrali. V úvode záverečnej časti hry zaznamenala 5 bodov v rade Ellenbergová a domáce viedli o 11 bodov.

Ruža rozhodla až 39 sekúnd pred koncom

Čajky v zápase súperovi nič nedali zadarmo a o víťazstve Ruže napokon rozhodli až trestné hody Jefferyovej 39 sekúnd pred záverečným klaksónom. ,,Že to ustojíme a vyhráme som uveril až keď sme išli na +6 bodov, čo bolo v poslednej minúte zápasu,” opísal Suja moment, v ktorom mu padol kameň zo srdca. Po záverečnom klaksóne vypukla vo vypredanej Koniarni veľká vlna radosti.

,,Ružomberok bol pred štyrmi rokmi na kraji priepasti. Prežili sme to za pomoci mesta a nášho generálneho sponzora. Odvtedy sme rok po roku budovali tím a komunitu ľudí okolo neho. Tento rok sme trafili výborné legionárky. Hernou kvalitou, ale aj charakterovo. Toto je však úspech všetkých. Každá z dievčat k nemu prispela, ako mohla,” pochválil svoje hráčky najnovšie aj reprezentačný tréner žien.

Okrem jeho najnovšej zlatej medaile pribudla do rodinnej zbierky aj jedna bronzová. Timea Sujová, manželka ružomberského lodivoda, sa len pred niekoľkými dňami umiestnila so Šamorínom na extraligovej tretej priečke. ,,Teším sa aj z šamorínskeho úspechu, pretože si ho zaslúžili. My ako rodina žijeme basketbalom a o to viac ma teší, že sme sezónu obaja v zdraví a úspešne ukončili,” dodal štastný Suja.

Na palubovke nič nikomu nedarovali

S veľkým úsmevom na tvári držal v rukách pohár majstra Slovenska aj generálny manažér Ružomberka Radoslav Popelka. ,,Sú to velikánske emócie. Snažíme sa tu o výraznejší úspech už dlhšie. Za všetkým je tvrdá práca, podpora sponzorov a myslím,, že titul je logickým a šťastným vyústením celej sezóny,” začal Popelka. ,,Na začiatku sezóny som rozprával o tom, že chceme vyhrať každý zápas. Išli sme do toho s pokorou a rešpektom voči všetkým súperom. Aj keď sme každého rešpektovali, na palubovke sme nikomu nič nedarovali,” prezradil kúsok z klubovej stratégie.

,,To, že teraz oslavujeme titul, vyhrali sme pohár a dostali sme sa medzi 16 najlepších tímov EuroCupu svedčí o tvrdej práci všetkých v klube. Každý si splnil tú svoju časť a celkový výsledok tomu napokon zodpovedá.” Svoju časť si v rozhodujúcom zápase o zlato určite splnili aj domáci fanúšikovia. Tých bolo samozrejme v Koniarni väčšina a na podpore svojho tímu sa podieľali nahlas.

,,Nebolo to len o dnešnom zápase, ale o celej sezóne. Ľudia v Ružomberku na náš basketbal chodia a my sme radi, že ich baví. Je to veľké zadosťučinenie, lebo to robíme pre nich. My sa bavíme hrou, robíme to pre ľudí a keď sa im to páči, sme naozaj všetci šťastní. Patrí im za podporu veľká vďaka,” uzavrel generálny manažér čerstvého majstra Slovenska.