Vyňuchalová sa nečakane vrátila, chce stihnúť každý zápas

Publikované: 14.01.2022 Autor/Zdroj: Tomáš Grosmann Foto: Ladislav Dobsa

ŠBK Šamorín vs. BK Slovan Bratislava, Romana Vyňuchalová (24) (Foto: Ladislav Dobsa)

Zápas prvého kola nadstavbovej časti Niké extraligy basketbalistiek ŠBK Šamorín – Slovan Bratislava priniesol víťazstvo domáceho tímu 76:57, ktorý ním viac-menej odplatil novembrovú prehru 57:71 z hlavného mesta. V hale Samaria sa však udiali aj nevšedné „veci“.

Pozoruhodný bol napríklad výkon časovo najvyťaženejšej hráčky súťaže Lucie Lüttmerdingovej. Kapitánka bratislavského tímu, ktorá má teraz na konte vyše 521 minút s priemerom takmer 35 minút na zápas, nastrieľala do šamorínskeho koša nevšedných 29 bodov. „Trochu sme jej pomohli nedôsledným bránením, ale klobúk dolu pred tým, čo všetko trafila,“ podotkol o jej streleckej potencii šamorínsky tréner Albert Diósi. Krídelníčka vysoká 178 centimetrov premenila päť z dvanástich trojkových pokusov, tri z deviatich dvojkových a bilancia jej trestných hodov bola 10/8. Lüttmerdingová nastrieľala viac ako polovicu bodov svojho družstva, tento pomer je 29 z 57.

Nevšednosťou spomínaného stretnutia bol aj nečakaný návrat Romany Vyňuchalovej pod extraligové koše. Bývalá reprezentantka Slovenska odohrala v šamorínskom drese takmer 27 minút, dala 11 bodov, pod košmi získala 12 lôpt, po šesť v obrane aj v útoku. „Som rád, že moje prehováranie a presviedčanie napokon prinieslo tento výsledok. Svojimi skúsenosťami a schopnosťami nám určite pomôže, čo ukázal už aj tento zápas,“ radoval sa Albert Diósi. Päťnásobná účastníčka ME (naposledy 2017) s bohatými zahraničnými skúsenosťami hrala za Šamorín naposledy v sezóne 2018/19. Vrátila sa teda po dva a pol roku. Tréner ju prehováral na návrat už v lete, čo však ešte nevyšlo. Vyňuchalová „povolila“ až teraz, keď má Šamorín aj vzhľadom na pooperačný stav Barbary Lelkesovej ozaj nedostatok podkošových hráčok.

Hralo sa mi až podozrivo dobre. Čakala som, že to bude horšie. Mala som za sebou len tri tréningy a ,šestkovú’ ženskú basketbalovú loptu som predtým nemala v rukách už veľmi dávno,“ povedala nám v úvodných slovách o tomto zápase Romana Vyňuchalová, k čomu treba ihneď dodať, že bola v lete členka slovenskej reprezentácie v basketbale 3×3, kde sa hrá s inou špeciálnou „streetballovou“ loptou. Od trénera Diósiho sme sa dozvedeli, že od Vyňuchalovej ani náhodou neočakáva účasť na každom tréningu, ale rád by ju videl na ihrisku v každom ďalšom zápase v tejto sezóne…

Najprv som povedala, že prídem každý týždeň aspoň na jeden tréning. Ak však stihnem, možno ich bude aj viac,“ skonštatovala 192 cm vysoká pivotka o svojej terajšej basketbalovej situácii. „Už keď som raz povolila a prišla na zápas, pôjdem aj na ďalšie stretnutia. Viem, že družstvo chce zabojovať o piate miesto. V tomto na nás čaká veľmi dôležitý súboj už najbližšiu sobotu v Poprade,“ zdôraznila športovkyňa, ktorá sa počas svojej extraligovej prestávky stala mamou teraz už jeden a polročnej dcéry Zary.

„Všetci najbližší okolo mňa mi s ňou pomáhajú, inak by som nestíhala. Veď som sa vrátila aj do práce ,realiťáčky’, teda povinností mám dosť,“ pokračovala partnerka generálneho sekretára SBA a bývalého reprezentanta Andreja Kuffu, pričom aj prezradila, že ako rodičia Zary si v lete povedia aj svadobné „áno“.

Romana Vyňuchalová má prehľad aj o zápasovom programe Šamorína, ktorý jej vyhovuje. V januári sa hrajú stretnutia vždy už len na konci týždňa. Okrem spomenutého tento týždeň v Poprade má nastúpiť tím ŠBK 22. 1. v Bratislave proti Slovanu a potom doma 29. januára proti BK ŠK UMB Banská Bystrica. Potom nasleduje tzv. asociačná prestávka a posledné dva zápasy v dolnej extraligovej štvorke má Šamorín naplánované na 19. február (doma Poprad) a 5. marec (vonku BK ŠK UMB).

Aj vďaka Romane by sme radi skončili pred play-off na piatom mieste,“ netají tréner Albert Diósi. „Ak to vyjde, smelo sa pustíme i do bojov o prvú štvorku. Hoci vieme, že družstvo ŠKP 08 spod Urpína, ktoré je teraz pevne na štvrtom mieste, by nebolo vôbec ľahkým súperom,“ dodal skúsený kormidelník, ktorý si súčasne uvedomuje, že ide o predčasné úvahy. V športe si však treba vždy vytýčiť nejaké ciele.**

Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.