Publikované: 15.01.2022 Autor/Zdroj: Basket.sk

Pieščanské Čajky, tréner Jankovič a lavička

Piešťanské Čajky zvládli lepšie záver vyrovnaného duelu a uspeli v Ružomberku, Slovan vyhral v Bystrici nad UMB a Šamorín uspel v Poprade.

V dnešnom prvom zápase zavítal do domácej haly UMB Banská Bystrica bratislavský Slovan a od úvodu si počínal úspešne, úvodná šnúra 5:0 predznamenala jeho víťazstvo v pomere 66:58. Pozoruhodný výkon predviedla v jeho drese mladá legionárka z Bulharska Anna-Maria Angelova-Kolyandrova, keď jej len jediný bodík chýbal k cenenému triple-double, v duely si na svoje konto zapísala „len“ 9 bodov, 13 doskokov a 10 asistencií.

Šláger kola medzi Ružomberkom a Piešťanmi začal jednoznačne v prospech domácej Ruže. V prvej štvrtine si rýchlo budovala náskok, keďže Čajkám sa nedarilo trafiť do obruče. Druhá štvrtina ale priniesla úplne iný príbeh, po niečo vyše 4 minútach a trojke Matei Tadič bolo skóre o bod pre hostky (17:18) a tie rozdiel naďalej zväčšovali. Ružomberčanky sa ale vzchopili a v polčase bol nakoniec rozdiel len dva body pre Piešťany.

Úvod druhého polčasu bol vyrovnaný, pribudli nejaké koše, ale rozdiel v skóre sa príliš nemenil. nasledoval obojstranný strelecký výpadok a potom začal Ružomberský obrat, na poslednú štvrťku sa šlo za stavu 43:40 pre domáce. Posledná časť hry bola opäť vyrovnaná, Piešťany stav zrovnali cca 5 min. pred koncom zápasu a hneď na to sa dostali aj do vedenia, no Ruža kontrovala. V závere sa však Čajkám podarilo trhnúť na rozdiel 4 bodov a vyhrať v Ružomberku 58:54.

V Poprad aréne sa hosťujúci Šamorín najprv nechytil a rýchlo prehrával 0:7, potom ale zrovnal tempo a priebeh prvej štvrtiny bol napokon vyrovnaný, hostky z nej vyťažili 2 bodové vedenie. Ďalšia časť sa odvíjala v znamení udržiavania šamorínskeho náskoku, prvý polčas vyhral Šamorín o 4 body. Úvod druhej polovice stretnutia Popradčanky nezachytili, ďalšie body si pripísali až za stavu 26:40 a tretia štvrtina im ušla o 9 bodov. V tej poslednej sa domáce snažili výsledok zvrátiť, padlo im síce niekoľko trojkových pokusov, no skúsenejšie hráčky ŠBK si výsledok postrážili a vyhrali v pomere 67:57. Timea Sujová nastrieľala Popradu 30 bodov.

Niké Extraliga ženy 2021/22, skupina o 1. – 4.miesto – 2.kolo

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 54:58 (27:29)
MBK Ružomberok: Bura 10 /11 doskokov/, Praženicová 7, Buknová 6, Grays 5, Stašová 4 (Motley 14, Turudič 6, Pavič 2, Havranová 0), tréner: Juraj Suja.
Piešťanské Čajky: Tadič 21, Martišková 11, Boothe 9 /8 doskokov/, Hašková 4, Rusiňáková 2 (Pirttinen 11, Kozáková 0), tréner: Peter Jankovič.
TH: 13/24 – 13/16. Trojky: 3/24 – 5/20. Fauly: 15 – 17. Štvrtiny: 16:7, 11:22, 16:8, 11:18.
Rozhodovali: Šarišský, Izák, Uhrin.

LiveStats

Highlighty zo zápasu (zdroj: Huste.tv):

Vyjadrenia po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok:

“Treba pogratulovať Piešťanom, vyhrali zaslúžene. Dnes sme nemali nárok na výhru po žiadnej stránke. Väčšinou po každej prehre nájdete pozitívum, dnešok je však výnimkou, nenašiel som nič, čo by bolo dobré v našej hre. Nemali sme jediný dobrý, nadštandardný individuálny výkon. Zrejme som hráčky zle pripravil. Je to moje maslo na hlave. Keď sme v úvode vyhrávali 13:3, povedal som im, že síce vedieme o 10 bodov, ale už teraz sme zahodili veľa trestných hodov, je len otázka času, kedy sa súper vráti do zápasu, ak budete takto pokračovať. Nepomohlo to, v tragédii sme pokračovali. Zahodili sme 11 trestných hodov, streľba za tri body 3 z 24 pokusov. A takto môžem pokračovať. Jednoducho, dnes sme nemohli vyhrať.”

Peter Jankovič, tréner Piešťanské Čajky:

“V prvom rade gratulujem dievčatám k víťazstvu po zbabranom zápase minulý týždeň. Všetka česť aj Ružomberku, myslím si, že to bol zaujímavý zápas, hlavne z taktickej stránky, pretože bodov nepadlo veľa. Bola tam z našej strany agresivita aj nasadenie. Som rád, že po nevydarenom úvode sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Odvtedy sa hra prelievala, za výhru som veľmi vďačný a teší ma.”

Niké Extraliga ženy, 2.kolo nadstavbovej časti, skupina o 5. – 8.miesto

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 58:66 (30:34)
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Paulechová 22, Kaliuzhna 16 /14 doskokov/, Chovancová 7, Háberová 6, Piperková 4 (Mrváňová 3, Dobrotková, Žilinská a Pistikidis po 0), trénerka: Andrea Izáková.
BK Slovan Bratislava: Lüttmerdingová 17, Barboričová 16, Kovalenko 13 /8 doskokov/, Angelova-Kolyandrova 9 /13 doskokov, 10 asistencií/, Laššáková 3 (Puzderová a Hrušovská po 3, Dohňanská 2, Ziburová 0ň, tréner: Nenad Miloševič.
Rozhodovali: Bartoš, Lamoš, Sirocký.

LiveStats

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica:

„Klobúk dolu za tie trojky, ktoré dnes padali súperovi. Aj sme sa na to pripravili, ale zhodou okolností padali trojky iným hráčkam, ako tým, na ktoré sme sa pripravili. Potom sme to trošku porotovali, ale súper nás dnes veľmi zaskočil tou úspešnosťou. Nám to naopak strelecky nepadá, možno len jednej – dvom hráčkam. Chýba nám väčšia odvaha zobrať zodpovednosť na seba, ale hlavne musíme urobiť v útoku viac pohybu, viac si posunúť loptu a rozbehať súperky, ktoré sa v zónovej obrane v podstate ani nemusia pohybovať, pokiaľ nie sme aktívne. Absencia zranených a chorých hráčok sa ukazuje, a to nielen na zápasoch, ale keďže chýbajú aj na tréningoch, tak nemáme možnosť plnohodnotne si na tréningoch vyskúšať veci, ktoré chceme hrať v zápasoch.“

Klára Paulechová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica:

„Dôležitosť dnešného zápasu sme si uvedomovali, vedeli sme čo od súpera čakať, situácie sme, ale nie vždy dobre vyriešili a zlou komunikáciou sme dovolili množstvo striel spoza perimetra. Celý zápas sme súpera dobiehali, žiaľ sa nám to nepodarilo a neotočili ho vo svoj prospech. Chýbala nám hlavne úspešnosť striel, ktorú musíme do budúcna zlepšiť.“

Rebeka Chovancová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica:

„Do zápasu sme nastúpili namotivované s tým, že tento zápas chceme vyhrať. Bohužiaľ prvú a tretiu štvrtinu sme prehrali o viac bodov a to dostalo súperky do vedenia. Veľmi veľkú rolu hrala úspešná súperova streľba spoza perimetra. Každopádne boli aj dobré situácie či v obrane alebo v útoku, od ktorých sa môžeme odraziť do ďalších zápasov a eliminovať tie zlé.“

BAM Poprad – ŠBK Šamorín 57:67 (26:30)
BAM Poprad: Drobná 16, Barillová 10, Vyšňová 9, Tetemondová 5, Taušová 2 (Kmetoniová 7, Lysová 2, Sojáková 6, Lysová 2, Michlíková 0), tréner: Tibor Kmetoni.
ŠBK Šamorín: Sujová 30, Marcová 14 /13 doskokov/, Vaigl 10 /9 doskokov/, Bábiková 7, Šípková 2 (Lelkes Júlia 4, Takács a Soóky po 0), tréner: Albert Diósi.
Rozhodovali: Perečinský, Karnay, Cibulka.