Čajky v Bystrici v pohode vyhrali nad Pumami, Ruža zvládla Šamorín

Publikované: 04.02.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Ivan Golembiovský

Slávia Banská Bystrica vs. Piešťanské Čajky (Foto: Ivan Golembiovský)

Dnes sa napokon uskutočnili len tri súboje Niké Extraligy žien, jednalo sa o súboje tretieho nadstavbového kola. Ten posledný, ktorý sa mal hrať v Košiciach medzi domácim CBK a Popradom sa neodohral. V tomto prípade predpokladáme, že sa tak udialo z rovnakých dôvodov, ako v prípade dvoch stretnutí mužskej Niké SBL, teda kvôli snehovej kalamite.

Program odštartoval v Banskej Bystrici zápasom medzi domácimi „Sovičkami“ z UMB a košickými Young Angels, súboj sa odvíjal podľa predpokladov, Východniarky si za dve minúty vybudovali šesťbodový náskok (0:6) a vo vedení sa udržali až do konca duelu. Ich vedenie sa síce pár krát scvrklo na dva body, no nakoniec stretnutie skončilo o 18 bodov pre hostky.

Druhý sobotňajší zápas sa hral v ružomberskej Koniarni kam pricestoval Šamorín, domáce počas prvej štvrtiny viedli aj o desať bodov, no ŠBK bojoval a prehral ju nakoniec len o päť. Ešte viac zabojoval v druhej desaťminútovke, keď takmer zrovnal skóre, v polčase to bolo len o bod. Tretia perióda však o všetkom rozhodla, „Ruža“ ju vyhrala o 16 bodov a ďalej sa v podstate už len dohrávalo, konečný rozdiel bol 25 bodov.

Čajky dnes cestovali do Banskej Bystrice a u svojho najsilnejšieho konkurenta nenechali nič na náhodu, prvú časť hry ovládli na celej čiare, keď ju vyhrali o dvanásť bodov a tú druhú o ďalších šesť. Ich polčasové vedenie o 18 bodov bolo jednoznačné. „Pumy“ sa v tretej štvrtine spamätali, stiahli stratu o päť bodov, no v tej poslednej opäť nemali nárok a celkovo prehrali o 23 bodov.

Niké Extraliga ženy, nadstavba o 1. až 4. miesto – 3.kolo

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 79:54 (37:36)
MBK Ružomberok: Buknová 20, Svetlíková 15, Abdélová 9, Štefančová 5, Hadačová 4 (Urbanová 11, Havranová 8, Jarošová 3, Uramová a Dovčíková po 2, Ďuratná a Michaličková po 0), tréner: Juraj Suja.
ŠBK Šamorín: Sujová 20, Marcová 15, Vargová 8 /11 doskokov/, Bábiková 5, Lüttmerdingová 0 (Slama 4, Soóky 2, Vaigl 0), tréner: Albert Dósi.
TH: 13/24 – 10/12. Trojky: 6/21 – 2/9. Fauly: 17 – 22. Štvrtiny: 24:19, 13:17, 24:8, 18:10.
Rozhodovali: Margala, Uhrin, Gacík.

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: “V prvom rade rade by som chcel dnes poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli. A hlavne fanklubu Concordia 1906, pretože oni dnes jediní išli celý zápas naplno. Môj tím nie. Preto práve im gratulujem na prvom mieste. Vážime si ich podporu. K zápasu – odohrali sme výborný druhý polčas. Teší ma to, tak by to malo vyzerať. Pretože dovtedy to bolo z našej strany veľmi zlé, hlavne v obrane. Hoci sme sa na zápas pripravovali zodpovedne, v prvom polčase to nebolo vôbec vidno. Na druhej strane, treba vzdať rešpekt mojej manželke a Simone Marcovej za výborné individuálne výkony. Som rád, že po polčase sme sa aj týmto vyrovnali, a predviedli sme celkom iný výkon.”

Timea Sujová, asistentka trénera ŠBK Šamorín: “Začali sme dobre, a rovnako sme odohrali celý prvý polčas. Nemám čo dievčatám vytknúť, bojovali sme a predvádzali dobrý basketbal, kombinačný. Darilo sa nám aj v obrane. A v čom bol iný druhý polčas? To sa treba opýtať rozhodcov. To, čo bolo faulom v prvom polčase, v druhom už nebolo. Už je to trápne, keď sa protihráčky ospravedlňujú – prepáčte, viem, že to bol faul, ale on to nepískol, a potom zapíska na našej strane fauly, ktoré sú úplne od veci. Len preto, lebo tam ziapu tréneri na lavičke, a u nás nie. Keď im chcú takto pomáhať, nech sa páči. Ale na Bystricu, Košice či Piešťany nebude stačiť.”

Fotogaléria zo zápasu (autor: Rudo Maškurica):

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 65:88 (29:47)
Slávia Banská Bystrica: Sherill 13, Nofuente 9, Pulliam 8, Van Dalen a Holíková po 0 (Striešová 12, Kozáková 8, Janštová a Grigerová po 6, Da Cruz 3), trénerka: Zuzana Žirková.
Piešťanské Čajky: James a Andělová po 16, Mandič 14, Jurčenková 13 /12 doskokov/, Mujovič 10 (Martišková 10, Rusiňáková 4, Vandlíková 3, Moravčíková 2), tréner: Peter Jankovič.
Rozhodovali: Ženiš, Ribakovs, Hudec

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Na začiatku sme neboli, potom sme sa kúsok vrátili a začali sme normálne hrať. V prvom polčase to bolo proste bez energie. V druhom polčase nás trochu potiahla zóna, keďže sme poznali akcie, ktoré hrajú. Opäť sme sa však dostali do situácií, keď sme dlho neskórovali, aj keď sme ubránili, odstavili, doskočili, ale stále tomu niečo chýbalo. Rozdiel je opäť taký, aký je, aj keď druhý polčas tomu nenasvedčoval. Rozhodla možno aj strelecká úspešnosť, ale stále nevieme brániť „pick and roll“, aj keď sa tomu stále venujeme na tréningoch. Vniky nechávame veľmi otvorené, máme s tým obrovský problém. Po našom návrate do zápasu nám možno chýbal kúsok šťastia, nejaký kôš, ktorý nám vypadol v tom danom momente. Možno by to bolo iné, ale Čajky majú silu, a keď potrebovali dať kôš, či už James alebo Andělová, tak skórovali. Som rada, že fanúšikovia prišli a povzbudzovali. Aj oni nám pomohli vrátiť sa späť a verím, že sa budeme v takomto počte stretávať aj v budúcnosti, lebo tie najdôležitejšie zápasy ešte len prídu.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Prvý polčas bol z našej strany veľmi zlý, vôbec sme nenastúpili do zápasu s dostatočnou energiou. Čajky nás prevalcovali v agresivite a rýchlosti. Na začiatku zápasu sme sa nevedeli vôbec trafiť, či už spod koša, z diaľky, vôbec nič nám nepadalo, z toho sme boli rozhodené. Prvý polčas by som najradšej zahodila za hlavu, ale v druhom sme sa nevzdali, bojovali sme až do konca a nechali sme na ihrisku čo sme mohli. Bola som tak sústredená na hru, že skóre som si až tak nevšímala, ale počula som divácku kulisu, takže som vedela, že rozdiel sťahujeme. Keď to bolo o 12 bodov, možno tam chýbalo trochu šťastia, a mohli sme to zlomiť na nejaký lepší výsledok, ale vtedy nám Čajky opäť ušli. Hala bola skoro úplne plná, to som tu predtým videla len proti Galatasarayu.“

Ceejay Nofuente, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to náročný súboj. V druhom polčase sme sa vrátili, stiahli sme stratu takmer na jednu cifru. Na oboch koncoch palubovky to bol boj, striedali sa dobré úseky oboch tímov, ale súperky ich mali viac. Do druhého polčasu sme vstúpili s väčšou intenzitou. Ukázali sme, že sa chceme pobiť o výsledok namiesto toho, aby sme sa vzdali a prehrali o viac ako 40 bodov. Hráčky Piešťan dobre bránili podkošový priestor, hrali tam agresívne, takisto výborne zakončovali. Musíme teda zapracovať na defenzíve, viac si pomáhať, komunikovať a na druhej strane ihriska im to vrátiť. Atmosféra bola skvelá, hľadisko bolo napratané. Teraz bude reprezentačná prestávka, takže prišlo veľa ľudí, veľa detí, čo som si užívala. Dúfam, že po pauze predvedieme silný záver v nadstavbovej časti a dobre sa pripravíme na play-off.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Určite som dnes spokojnejší ako pred týždňom po zápase s Ružomberkom. Tam nešlo o to, že som bol nespokojný s tým, že sme vyhrali o 19 bodov, ale s prístupom. Mali sme pohovor, dievčatá si to zobrali k srdcu, čo si veľmi vážim. Aj vďaka tomu sme mali veľmi dobrý, koncentrovaný vstup do zápasu, v útoku sme hrali rozumne. Trošku sme sa potom zastavili na zónovej obrane súpera, mali sme s tým problém, ale aj tak sme našli recept. Dali sme 88 bodov, čo je na ženský basketbal naozaj fajn. Dostali sme trošku viac bodov ako by som si predstavoval, ale nedá sa byť všade. V prvom rade som veľmi rád za víťazstvo, nehrá sa tu ľahko. Zabezpečili sme si prvé miesto pred play-off. Ťažko porovnávať naše vzájomné zápasy, vždy je to o mentálnom nastavení v danom dni. My musíme ostať pri zemi. Môžeme byť hrdí na to, že sme prví, ale musíme ostať pokorní, musíme si to vážiť. Nie sú to samozrejmé veci, Bystrica má kvalitu, a keď bude mať dobrý deň a my zlý, potom vznikne problém. Nechcem to porovnávať v globále, ten basketbal je trochu iný ako na začiatku sezóny, ale my sa sústredíme iba na seba.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Ivan Golembiovský):

Niké Extraliga ženy, nadstavba o 5. až 8. miesto – 3.kolo

BK ŠK UMB Banská Bystrica – YOUNG ANGELS Košice 50:68 (27:35)
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Matejčíková 25, Ďurjaková 12, Mrváňová 3, Vyšná 2, Piperková 0 (Háberová 8, Luptáková a Turčanová po 0), trénerka: Andrea Izáková.
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 16, Mikovčáková 14, Kristlová 8 /14 doskokov/, Rodáková 4, Szmereková 2 (Jakubčeková 6, Bohušová a Dulovičová po 5, Majorošová a Balážová po 4, Filická 0), tréner:Radko Dvorščák.
Rozhodovali: Turčin, Bullo, Vyšniarová.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes dobrý zápas. Plnili sme stanovené úlohy. Snažili sme sa udržať v hre dobrou kolektívnou obranou, čo sa nám celkom darilo, čoho dôsledkom bolo aj rozdiel len 8 bodov na polčase. Pre zranenie jednej z hráčok sme sa dostali k zúženiu už tak úzkej rotácie a to nám odobrala priveľa síl, ktoré nám chýbali v závere na ešte hratelnejší výsledok. Gratulujeme súperkám. Teším sa z dnešného výkonu aj výsledku oproti predchádzajúcim zápasom s daným súperom.“

Gabika Turčanová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Pred dnešným stretnutím sme mali stanovené jasne ciele, ktoré sme mali počas zápasu plniť. Makali sme v obrane, mali sme útočné doskoky a hrali sme kolektívne, čo spôsobilo, že sme sa si dokázali udržať rozdiel so súperom len o pár bodov. Na druhej strane sme dostávali veľa ľahkých košov z rýchlich protiútokov, z čoho ťažil súper. Teší nás, že sa nám hralo dobre. Aktuálne nás čaká dvojtýždňové zápasové voľno, takže sa môžme pripraviť na ďalších súperov.“

Katarína Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Náš výkon v dnešnom zápase hodnotím veľmi pozitívne. Vedeli sme, že súper hrá dravý a rýchly basketbal. V prvej štvrtine nám horel návrat do obrany, čo súper využil na ľahké koše. V ďalších minútach zápasu sme si na to dali väčší pozor, zlepšili sme obranu, čo nám pomohlo držať sa na rozdiel pár bodového manka aj s takýmto silnejším súperom. Teší ma, že sme kolektívne bojovali za Sovičky celý zápas. Košiciam gratulujeme k peknému výkonu a výhre. Nás po prestávke čakajú dôležité zápasy na domácej palubovke. Verím, že v nich nadviažeme na dnešný výkon. Ďakujeme aj našim fanúšikom, ktorých v týchto dôležitých zápasoch budeme potrebovať.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Zápas sme dokázali kontrolovať aj keď priebeh nebol taký jednoznačný, na aký sme s týmto súperov zvyknutí. V každom z predošlých stretnutí sme dovolili dať súperovi okolo 50 bodov, čo sa stalo aj teraz. Rozdiel oproti predošlým stretnutiam bol v efektivite na útočnej polke, kde to nebolo ideálne, aby sme dosiahli vyšší bodový rozdiel. Pozitívne z pohľadu útoku hodnotím dodržanie rýchlej hry a prechodu do útoku, kde sme určite nezlyhali. Chýbali nám výrazne body z druhých šancí, či už našou neochotou zabojovať v tejto činnosti, alebo dobrou prácou súpera pri odstavení. Súper nás dokázal preskákať na útočnej polovici, čo určite nie je našou dobrou vizitkou. Z pohľadu obrany to v tomto stretnutí malo ďaleko od toho čo očakávame. Dovolili sme súperovi veľa zakončení a hlavne často prehrávali súboj 1×1 a neraz aj prienikom do stredu, čo sa absolútne vymyká naším pravidlám v obrane. Chýbala mi väčšia spolupráca a hlavne výraznejšia kolektívna energia na obrannej polovici ihriska.“

Nina Majorošová, hráčka Young Angels Košice: „Na zápas sme nedošli v plnej zostave, no napriek tomu sme chceli hrať rýchlu a útočnú hru. To sa nám darilo, mali sme veľa protiútokov a silný prechod do útoku, no v obrane sme ťahali za kratší koniec. Nechávali sme súpera ľahko prenikať do stredu a zakončovať spod koša, rovnako ako aj z diaľky. Keď zrovnocenníme našu koncentráciu a agresivitu v útoku aj obrane, naša spokojnosť s výkonom a prezentovaním sa stúpne.“

HIGHLIGHTY zo zápasov si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.