Čajky vyhrali v Ružomberku, UMB zdolalo Poprad o jediný bod

Publikované: 25.02.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Rudo Maškurica

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Soňa Svetlíková (21) (Foto: Rudo Maškurica)

Ružomberok v Koniarni podľahol Piešťanským Čajkám o dvadsať bodov po dosť jednoznačnom priebehu, keď v poslednej štvrtine Čajky viedli aj o 30.

Sestry Andělové patrrili k najlepším strelkyniam zápasu na oboch stranách, Gabriela zaznamenala za Piešťany 20 bodov, 9 doskokov a 3 asistencie, jej sestra Andrea za domáce 10 bodov, 3 doskoky a 1 získanú loptu, za domáce viac bodov nastrieľala len Soňa Svetlíková, ktorá ich dala 15.

BK ŠK UMB Banská Bystrica dnes hostil BAM Poprad a určite aj posila zo susednej Slávie, dres domácich obliekla po dlhšom čase opäť Anna Kaliuzhna, im pomohla k výhre o jediný bodík. Úvod duelu bol síce v ich moci, no v tretej štvrtine sa všetko otočilo a Poprad viedol pred posledným dejstvom práve o jeden bod. Bystričanky však záverečnú desaťminútovku zvládli lepšie a pripísali si tretie víťazstvo v sezóne.

Košické derby patrilo znova Young Angels, síce sa domáci nováčik Extraligy CBK Košice vcelku držal, nakoniec podľahol svojmu mestskému rivalovi o 23 bodov. Prvá štvrtina patrila tesne (o 2 body) CBK, no v druhej a tretej si „Anjelky“ vypracovali rozhodujúci náskok 19-ich bodov. V rozhodujúcej časti už basketbalistky CBK nedokázali otočiť stav stretnutia, ba naopak. V zápase sa strelecky predháňali „sniperky“ Kašperanová a Blanks, prvá nastrieľal 26 a druhá 28 bodov.

Niké Extraliga ženy 2022/23, nadstavba o 1. až 4. miesto – 5. kolo

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 59:79 (25:44)
MBK Ružomberok: Svetlíková 15, Andělová Andrea 10, Hadačová 9 /13 doskokov/, Buknová 8, Havranová 4 (Jarošová 6, Urbanová 4, Dovčíková 3, Uramová 0), tréner: Juraj Suja.
Piešťanské Čajky: Andélová Gabriela 20, Mujovič a Mandič po 10, Jurčenková 9, James 3 (Martišková 15, Moravčíková 7, Rusiňáková a Kraislová po 2, Taušová 1, Valová 0), tréner: Peter Jankovič.
TH: 10/15 – 17/26. Trojky: 5/23 – 6/24. Fauly: 23 – 20. Štvrtiny: 11:29, 14:15, 10:20, 24:15.
Rozhodovali: Karniš, Fanfara, Karnay.

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: “Veľmi ďakujem všetkým divákom, ktorí prišli, hlavne však fanklubu Concordia 1906. Hoci sú vždy výborní, dnes sa vypli k excelentnému výkonu, ktorý som dlho nevidel. Ani sme si nezaslúžili takú podporu od nich. Výsledok je pre nás ešte lichotivý. Rozdiel v kvalite medzi nami v tejto sezóne je naozaj, reálne, na úrovni 20–25 bodov. Nie som spokojný. Zväčša pochválim hráčky, aj keď prehráme, ale dnes nie. Neprišli sme na zápas. Prehrali sme ho v prvej štvrtine. A to ma mrzí najviac, že sme nedopriali úžasným ľuďom, ktorým sa chcem poďakovať, trošku adrenalínu z vyrovnanejšieho zápasu. Akoby sme boli od začiatku zmierení s prehrou, a s tým nie som stotožnený. Mrzí ma to. Piešťany sú tento rok v lige dominantné, vytvorili si komfortný náskok. Verím, že sa budeme zlepšovať, len mi je ľúto, že nám chýbalo srdiečko, boli sme bez energie, chcenia. Neviem prečo.”

Peter Jankovič, tréner Piešťanské Čajky: “Gratulujem mojim dievčatám. Chcem sa poďakovať fanklubu Concordia 1906 za skutočne úžasnú atmosféru, o ktorú sa dnes postarali. Áno, sme spokojní, vyhrali sme o 20 bodov, celý zápas sme mali pod kontrolou. Som rád, že aj mladé hráčky dostali minutáž, konečne si vyskúšali, aké to je hrať proti agresivite, preto aj tak vyzeral záver zápasu. Na takýchto dueloch, keď robia chyby, sa najviac učia. Mali sme nahraté, relatívne sme si to mohli dovoliť.”

Niké Extraliga ženy 2022/23, nadstavba o 5. až 8. miesto – 5. kolo

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 48:47 (30:19)
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Matejčíková 17, Ďurjaková 9, Piperková 5, Mrváňová 3, Turčanová 2 (Kaliuzhna 8, Háberová 4, Villányiová a Cvoligová po 0), trénerka: Andrea Izáková.
BAM Poprad: Drobná 19, Kmetoniová /14 doskokov/ a Lysová po 8, Paulechová 6, Vyšňová 2 (Michlíková a Tetemondová po 2, Húsková a Langová po 0), tréner: Tibor Kmetoni.
Rozhodovali: Obertová, Ribakovs, Višniarová.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: "Zápas bol v 1. polčase v našej réžii, hrali sme to, čo sme si pripravili, najmä v obrane. Prečo došlo k úplnému vyhoreniu a obratu v 3. štvrtine si ešte musím v kľude vyhodnotiť. Som hrdá na dievčatá, že sa nezlomili a zápas sme nakoniec tesne vyhrali. Mrzí ma zranenie Jaji, verím, že to dobre dopadne pre ňu aj tím.

Eva Ďurjaková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: "Veľmi sa teším, že sme dnešný zápas zvládli. Začiatok bol v našom podaní dobrý, mali sme pekné akcie aj obranné zákroky. Potom sme sa splašili a skoro nás to stálo víťazstvo. Bolo to prvý krát v sezóne, keď sme vyhrali koncovku. Som rada, že sme sa nepoložili aj napriek tomu, že Poprad stiahol 14 bodový náskok. Verím, že nám dnešná skúsenosť pomôže do dôležitých zápasov.

Katarína Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: "Počítali sme s tým, že dnešný zápas bude veľmi náročný. Chceli sme nastúpiť zodpovedne najmä v obrane a od toho sa odraziť aj v útoku. Prvý polčas sme hrali koncentrovane a začali sme diktovať tempo hry. V tretej štvrtine nastal nepochopiteľný skrat a znervózneli sme. Nedarilo sa nám nič, nevedeli sme sa chytiť žiadnou peknou akciou. Súperky sa na nás dotiahli a zápas sa začal odznova. Našťastie sme záver zvládli lepšie a môžeme sa tešiť z víťazstva.

CBK Košice – YOUNG ANGELS Košice 68:91 (38:47)
CBK Košice: Kašperanová 26, Lukačíková 17, Tomajková 11 /14 doskokov/, Krištofová 6, Nigutová 2 (Liashenko, Čatlošová a Škvareková po 2, Drimáková, Sunitrová, Mrázová a Zahornacká po 0), tréner: Vladimír Karnay.
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 28, Plavnická 15, Mikovčáková 14, Dulovičová a Bohušová po 9 (Šedivá 8, Jakubčeková 5, Majorošová 3, Rebejová a Filická po 0), tréner: Radko Dvorščák.
Rozhodovali: Kiss, Gacík, Životský.

Vladimír Karnay, tréner CBK Košice: „Odohrali sme dobrý zápas a nebyť zbytočných chýb, mohol to byť pre nás perfektný výsledok. Nastrieľať Young Angels takmer 70 bodov je výborná vizitka a dievčatám preto nemám čo vyčítať.“

Michaela Lukačiková, hráčka CBK Košice: „Začiatok bol z našej strany veľmi úspešný. Hrali sme aktívne a plnili sme pokyny trénera. Vyhrali sme prvú štvrtinu a polčas sme prehrali o šesť bodov. To je výborné. Snažili sme sa bojovať aj po prestávke, ale súperky mali dominanciu v protiútokoch a vybojovali si tak rozhodujúci náskok.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: "Mali sme vlažnejší úvod a už po rozskoku sme nechávali súperky voľné. Nedržali sme defenzívne taktické pokyny a súperky skórovali po našich fatálnych chybách. Nikto nám nedá nič zadarmo a hráčky CBK nemali čo stratiť. Našťastie sme to zvládli, ale videli sme, že ak chceme byť úspešní, tak musíme hrať 40 minút naplno aj v takýchto zápasoch.

Kamila Plavnická, hráčka Young Angels Košice: "V útoku sme boli presvedčivé a dominantné. Vytvárali sme si dobré pozície, no sklamanie prišlo v defenzíve. Dostali sme veľa otvorených trojok. Vedeli sme, že Kašperanová je ich najlepšou strelkyňou a napriek tomu nám dala takmer tridsať bodov. Pred blížiacimi sa ťažkými zápasmi preto musíme eliminovať hluché momenty v obrane.**

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):

HIGHLIGHTY zo zápasu si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.