Presvedčivejšie to už nešlo. Dominantný prvoligový titul Young Angels

Publikované: 01.05.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice s pohárom za víťazstvo (Foto: Jäzva)

Prvoligová sezóna žien vyvrcholila finálovým turnajom kvarteta najlepších v košickej Šaci. Z celkového prvenstva sa tešili hráčky domáceho tímu Young Angels, ktoré predviedli počas oboch dní výraznú dominanciu.

V sobotňajšom semifinále sfúkli Zvolen 81:37 a v nedeľňajšom finále mestského konkurenta TYDAM UPJŠ ešte presvedčivejšie 103:47.

Nepovedala by som, že to bola povinná jazda. Skôr pekné ukončenie prvoligovej sezóny. Je to taká náplasť na zemiakovú medailu z Extraligy,“ pousmiala sa košická kapitánka Kamila Plavnická. „Proti Ružomberku sme boli k bronzu veľmi blízko, ale teraz sme si v prakticky rovnakej zostave vylepšili náladu ziskom prvoligovej trofeje. V rámci turnaja Final Four sme si užili basketbal a tešíme sa z úspechu.

Ozdobami na žlto-modrých výkonov v rámci Final Four boli tretia štvrtina proti Zvolenu (23:0) a prvá proti Tydamu (21:1).

Vo finále sme chceli hlavne lepší začiatok ako v sobotňajšom zápase proti Zvolenu. Neviem či to bolo podcenením, ale prvú štvrtinu sme prehrali 13:20. Teraz sme dupli od úvodu, hrali sme rýchlo a to nám veľmi pomohlo. Chceli sme ich udržať pod štyridsať bodov, ale aspoň padla stovka,“ pokračovala Plavnická. O prekonanie magickej stobodovej hranice sa postarala 20 sekúnd pred koncom Ema Szmereková. „Čaká ju pečenie koláča, z toho sa už veru nevyvlečie.

TYDAM UPJŠ Košice, strieborná priečka (Foto: Jäzva)

Žiadne známky sklamania však nejavila ani zdolaná strana. Hráčky TYDAM-u splnili svoj cieľ postupom cez bratislavský Dubček a do finále išli s reálnymi očakávaniami.

Chceli sme si užiť posledný zápas sezóny a som rada, že sme proti extraligovému súperovi nastrieľali viac ako 40 bodov. My sme na postup do extraligy ani nemysleli, pretože basketbalom sa už len zabávame a nemáme výsledkové ciele. Teší ma, že sa stretli vo finále dva košické tímy a striebro je pre nás skvelým úspechom,“ zdôraznila najskúsenejšia hráčka tímu Petra Hricová. Z pohľadu samotného zápasu ju mrzela iba spomínaná prvá štvrtina. V nej zaznamenal TYDAM jediný bod z trestného hodu. „Začali sme zle, ale potom sme sa do toho dostali. Strata už bola veľká, ale vo zvyšnej časti zápasu to bolo fajn. Na to, koľko trénujeme a proti komu sme hrali, sme to uhrali so cťou.

Amatérsky fungujúci klub nemal proti kvalitne trénovaným súperkám z Young Angels šancu, no hanbu si neurobil. „Náš tím tvoria študentky a pracujúce. Trénujeme teda podľa možností a hlavne preto, že chceme. Nazvala by som to taký basketbal starších dám, ktoré hrajú srdcom,“ podotkla s úsmevom Hricová.

Dubček Bratislava, bronzová priečka (Foto: Jäzva)

V dobrej nálade opúšťali halu aj hráčky bratislavského Dubčeka. V súboji o bronz zdolali Zvolen 65:49 a vylepšili si tak náladu po semifinálovej prehre o osem bodov s TYDAM-om.

Tešíme sa z bronzu, ale je nám veľmi ľúto zápasu proti TYDAM-u. Tam sme si to prehrali zlou prvou štvrtinou. Potom sme to doťahovali, ale nestačilo to. Proti Zvolenu sme sa hecli a ukázali sme túžbu po treťom mieste. Počas sezóny sme s týmto súperom prehrali po dvojnásobnom predĺžení a naše zápasy sú vždy vyrovnané. Som rada, že sme tentoraz uspeli my a máme medailu. Je to cenné ukončenie sezóny,“ konštatovala spokojnosť Bianka Laura Vaigl, ktorá bola s pätnástimi bodmi najlepšou strelkyňou súboja o bronz. Basketbalistky z hlavného mesta chápali, že vo finále by boli zrejme bez šance a takto sa aspoň rozlúčili s prvoligovým ročníkom víťazstvom. „Je nám jasné, že proti Young Angels by sme asi prehrali. V základnej časti sme s nimi prehrali doma iba o pár bodov, ale v tejto fáze sezóny už majú natrénované oveľa viac. Bolo by pekné zahrať si finále, ale takto aspoň končíme sezónu víťazstvom. Čaká nás už len veselá cesta domov.

Pre víťazné Košičanky sa však ešte sezóna nekončí. V pozícii víťaziek prvej ligy ich čaká baráž s posledným tímom extraligy – BAM Poprad.

Uvidíme, v akom zložení príde Poprad. Poznáme sa s nimi veľmi dobre a určite to bude dobrý basketbal. My sa navyše tešíme aj na vyvrcholenie sezóny ligy do 23 rokov, pretože a v nej môže nastúpiť – až na malé výnimky – prakticky celý náš extraligový tím,“ vyslovila sa na margo blížiaceho programu Kamila Plavnická.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.