Publikované: 04.10.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Ivan Golembiovský

Slávia Banská Bystrica vs. YOUNG ANGELS Košice (Foto: Ivan Golembiovský)

V druhom kole Niké extraligy žien spojil rozpis zápasov tímy z predpokladanej prvej štvorky, bystrická Slávia hrala proti ružomberskému MBK a košické Young Angels proti piešťanským Čajkám. Dnes sa ale hral aj súboj Trenčína so Šamorínom, posledný duel sa koná až zajtra.

Ako prvý sa hral duel v Banskej Bystrici a hosťujúce Liptáčky v ňom od úvodu poriadne „hrýzli“. Na úplnom začiatku síce prehrávali 2:0, no potom sa dostali do vedenia a domáce zrovnali až v 8. minúte, prvú periódu vyhrali domáce len o jeden bod. V druhej štvrtine boli Bystričanky lepšie, svoj náskok navýšili o 10 bodov. Tretia ale opäť patrila „Ruži“, tá postupne znižovala až z toho bol len trojbodový rozdiel pred záverečnou desaťminútovkou. V nej sa hostky niekoľkokrát dostali na rozdiel jedného koša či bodu, no otočiť nedokázali, napokon prehrali o 9 bodov.

Nováčik z Trenčína sa predstavil na domácej palubovke a jeho súperom boli basketbalistky zo Šamorína. Domácim pod vedením hrajúcej trénerky Márie Felixovej sa v úvode podarilo favorita zaskočiť, prvú periódu uhrali o 8 bodov. V druhej už hosťujúce družstvo zabralo a stav skóre do polčasu zrovnalo. Na smolu hráčok spod hradu Matúša Čáka ich súperky už nepoľavili a postupne navyšovali svoj náskok, strelecky ich ťahali tri hráčky, no stačilo to. Zápas napokon skončil víťazstvom ŠBK Šamorín o 18 bodov.

V košickej Šaci sa hral parádny basketbal, rýchly, padlo až 191 bodov, čo v našej lige nevídame často, priam sa dá povedať, že skoro nikdy. Domáce na majstra vybehli a vďaka americkým posilám dokázali byť produktívne, v polovici prvej štvrtiny vyhrávali o 9 bodov a po jej skončení o osem. druhá perióda bola na body najchudobnejšia, no aj tak ich padlo dokopy 31 a v polčase stále viedli Košičanky. Tretia desaťminútovka vyšla lepšie Čajkám, aj keď bol aj moment, v ktorom prehrávali už o 12 bodov, no ukázali, že sa len tak nevzdávajú, svoje manko stiahli na 2 body. Rozhodnúť teda musela posledná časť, v nej sa družstvá naťahovali o každý kôš, no domáce si stále držali náskok aspoň pár bodov. Najbližšie sa čajky dostali na jeden bod v 38. min., záver dopadol napokon lepšie pre Young Angels, napokon počas celého duelu neprehrávali ani raz a vyhrali ho o 3 body.

Niké extraliga žien 2023/24 – 2. kolo

Streda, 04.10.2023

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 66:57 (40:29)
Slávia Banská Bystrica: Martišková a Mujovič po 16, Bogičevič 15, Hruščáková 8, Bura 3 (Šimonovičová 6, Brabencová 2, Holíková a Kozáková po 0), trénerka: Zuzana Žirková.
MBK Ružomberok: Buknová 16, Jackovec 14 /10 doskokov/, Havranová 9, Andélová 4, Hadačová 2 (Jarošová 5, Mikovčáková 3, Kaľužná a Štefančová po 2), tréner: Juraj Suja.
TH: 14/19 – 23/30. Trojky: 6/17 – 2/13. Fauly: 24 – 24. Štvrtiny: 17:16, 23:13, 7:15, 19:13.
Rozhodovali: Šarišský, Sirocký, Turčin.

ONLINE ŚTATISTIKY

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Zachytili sme úvod, čo je jedno veľké pozitívum. Chvalabohu, súperky nedávali na začiatku body, lebo aj my sme sa v úvode trápili s našimi pozíciami a strelami. Potom sme už začali hrať našu hru. Robili sme to, čo sme mali, ono to fungovalo a natiahli sme náskok. V druhom polčase bolo naše rozhodovanie v útoku nejaké… neviem. Každý si chcel niečo vyskúšať, čo je škoda, lebo z voľných pozícií sme sa dostávali zbytočne do problémov. Útok nás ťahal v obrane, a malo by to byť naopak. Mali by sme sa chytiť v obrane, aj keď dostať 55 bodov je v poriadku, ale musíme sa dostať z obrany do útoku lepšie. My sme sa dnes necítili komfortne v útoku. Vedeli sme, ako bude Ružomberok hrať, nemá inú možnosť. Vďaka aj za takéto víťazstvo. Gratulujem súperovi k dnešnej hre, bolo to aspoň zaujímavé aj pre divákov. Aj my sme sa trošku spotili, čo je skvelé, takže spokojnosť.“

Božica Mujović, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Gratulujem môjmu tímu k víťazstvu. Bol to náročný zápas. V prvom polčase sme ukázali, že vieme hrať na vysokej úrovni, napravili sme nejaké chyby z predchádzajúcich zápasov. Na druhej strane, v druhom polčase, neviem čo sa stalo, ale v útoku aj v obrane sme vymýšľali bláznivé veci. Ale v poriadku, stále je len začiatok sezóny. Musíme pokračovať v práci, rozmýšľať nad našimi chybami a ísť krok za krokom. Áno, v poslednej štvrtine sa mi darilo, ale chcem pochváliť spoluhráčky, ktoré hrali dobre prvé tri štvrtiny a v poslednej mi vytvárali priestor na zakončenie. Ružomberčanky hrali tak, ako vždy, agresívne v obrane. Vždy je to proti nim náročné, ale boli sme na to pripravené. Dráma ako vždy, ale vyhrali sme, a to je najdôležitejšie.“

Natália Martišková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Pocity sú pozitívne, lebo sme vyhrali, ale nerozumiem ani ja, z akého dôvodu sme dopustili takúto drámu. Začali sme dobre, v prvom polčase sme splnili to, čo sme chceli, ale takisto dobre musíme vstúpiť aj do druhého polčasu. Súperky v druhom polčase pridali na agresivite a naša koncentrácia sa rozpŕchla na rozhodcov a ostatné vplyvy, na ktoré sa ale sústrediť nemôžeme. Potom nám nepadli ľahké koše, a začalo to byť celé chaotické, čiže musíme do takýchto situácií priniesť viacej pokoja. Ale áno, súhlasím, že víťazstvo v takomto náročnom zápase nám pomôže po mentálnej stránke. Som rada, víťazstvo sa počíta.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Treba pogratulovať Bystrici, zvládli posledné dve minúty rutinérsky. Tie skúsenosti a individuality, ktoré v tíme majú, rozhodli zápas. So zápasom ale nie som spokojný, lebo 25 strát je veľa. S tým sa nedá vyhrať ťažký zápas s kvalitným súperom. Drina, bojovnosť a dobrá defenzíva v druhom polčase nás dostala do hry. Zápas sa podľa mňa zlomil za stavu 57:55, keď Holíková nedala dva trestné hody a nedoskočili sme loptu. Keby sme vtedy mali útok na vyrovnanie, tak sme mohli možno zobrať momentum a doraziť ich. Bohužiaľ, nestalo sa, dostali sme z toho trojku, a bolo to o päť bodov. V závere si to už skúsené hráčky Banskej Bystrice postrážili.“

Alexandra Buknová, hráčka MBK Ružomberok: „Gratulujem súperovi k výhre. My sme nezvládli prvý polčas, mali sme veľa stratených lôpt a ani koncovku zápasu sme nezvládli. Myslím, že nás preskákali v ich útočnej fáze, z čoho si vytvárali druhé šance a skórovali. To nás taktiež dorazilo. To, že sme vzdorovali Slávii, je určite pre nás povzbudzujúce. Vieme, že máme na to, hrať s takýmto súperom. Budeme pracovať na odstránení našich chýb, je to len o nás.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Ivan Golembiovský):

BK AS Trenčín – ŠBK Šamorín 55:73 (33:33)
BK AS Trenčín: Bučková 18, Barboričová 12, Mihaljevičová 10, Felixová 8 /16 doskokov/, Šoltésová 0 (Seifertová 3, Urbanová a Mamráková po 2, Jamrichová, Hlávková, Sorádová a Křenová po 0), trénerka: Mária Felixová.
ŠBK Šamorín: Marcová 23, Bábiková 20, Lūttmerdingová 18, Vargová 8 /11 doskokov/, Soóky 0 (Slama a Fenesová po 2, Takács, Dudonová, Sobôtková a Vondrysková po 0), tréner: Albert Diósi.
Rozhodovali: Izák, Bullo, Valachovič.

Hlasy po zápase:

Richard Ďorďai, tréner BK AS Trenčín: „Naša extraligová premiéra síce neskončila víťazstvom, no z celého zápasu napriek všetkému mám výborný pocit. Dievčatá sa so všetkým popasovali a k víťazstvu nám nechýbalo veľa. Myslím si, že musíme byť pokorní a ísť "step by step“, pretože výsledky sa určite dostavia. Naše mladé družstvo ukázalo potenciál a nikto herne nesklamal. Oproti zápasu v Košiciach sme sa vo všetkých herných činnostiach zlepšili, no určite nám pomohla prítomnosť Majky Felixovej na ihrisku. Ak máte takúto hráčku, tak je to pre družstvo super vo všetkých ohľadoch. Nevyšiel nám vstup do druhého polčasu, na čo sme dievčatá v šatni pripravovali. Nevadí, tento zápas vyhral skúsenejší a to sa nedá nijako získať za dva zápasy. Musím povedať, že fantastický zápas odohrala Majča Bučková, ktorú som ešte asi takto hrať v zápase ani nevidel. Je super, že sa dievčatá v tých výkonoch striedajú a ťahajú raz jedna a potom druhá. Absolútne nadšenie mám z fantastických divákov, ktorí nám vytvorili výbornú kulisu. Verím, že o 2 týždne ich príde ešte viac, keďže v spolupráci s futbalovým klubom AS Trenčín máme pripravené prekvapenie. Spoliehame sa na nich, pretože dievčatám tento šiesty hráč na ihrisku bude veľkou pomocou. Aj preto by som rád týmto pozval všetky nohy a ruky na 21.10. 15:30 do Športovej haly na Sihoti."

Mária Felixová, hráčka BK AS Trenčín: „Do zápasu sme išli ukázať sebe a verejnosti, že ten basketbal naozaj dokážeme hrať. Hrali sme proti družstvu, ktoré sa pravidelne drží v strede tabuľky a myslím si, že tri štvrtiny sme boli vyrovnaným súperom. Je to úžasné, že sem prišlo toľko ľudí a veľmi im ďakujeme za podporu.“

Timea Sujová, asistentka trénera ŠBK Šamorín: „Som rada, že sme vyhrali a som rada za to, čo sme ukazovali 25 minút, ale prvých 15 minút bola katastrofa. Nie je možné, aby sme k tomu takto pristúpili, Trenčín mal 12 útočných doskokov a v prvom polčase sme neboli nikde na doskoku, to sa nemôže stať. Potom, keď si to dievčatá zobrali k srdcu a začali sme v obrane pristupovať a doskakovať, tak sme zápas začínali mať pod kontrolou. Nadreli sme sa na koše, pretože sme veľa kombinovali, aj keď to nebolo potrebné a hľadali si ťažšiu cestu, ale máme mladý tím a musíme sa do toho dostať. Určite som rada za výhru. Trenčín je mladučký tím, ktorý má síce výškový deficit, ale je to pre nich určite lepšia skúsenosť hrať extraligu, ako keby mali hrať v 1.lige žien.“

YOUNG ANGELS Košice – Piešťanské Čajky 97:94 (43:36)
YOUNG ANGELS Košice: Littlefield 27, Leidel 25, King 18 /11 doskokov/, Rodáková 14, Šedivá 9 (Blanárová a Filická po 2, Dulovičová, Plavnická a Szmereková po 0), tréner: Ján Krajňák.
Piešťanské Čajky: James 35, Herminjard 21, Jurčenková 12 /12 doskokov/, Mitrašinovič 3, Taušová 2 (Vandlíková 10, Moravčíková 9, Kraislová 2), tréner: Peter Jankovič.
Rozhodovali: Karniš, Gacík, Begáni.

Daniel Jendrichovský, tréner a generálny manažér YOUNG ANGELS Košice: „Bol to fantastický zápas a už sa teším, ako si ho opäť pozriem pred televízorom. Zažil som veľa pamätných zápasov a tento sa medzi nich zaradí. Bola to úžasná ofenzívna prestrelka a v našej lige sa výsledok 97:94 často nevidí. Škoda, že tu bolo málo ľudí, zaiste neverili, že sa tu môže odohrať takýto zápas. Verím, že to bola skvelá pozvánka na ďalšie naše zápasy.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Gratulujem domácim k výbornému oduševnenému výkonu. Takto sa má hrať basketbal. My sme hrali profesorsky a som vďačný za túto facku. Bude veľmi bolieť, ale bola zaslúžená. Dnes by som ani nechcel, aby sme s týmto výkonom vyhrali. Košičankám výborne pomohli zahraničné hráčky a domáce mladé dievčatá vytvorili dobrý komparz. Už pred zápasom som vravel, že vedia hrať basketbal a hrali rýchlo a agresívne. Nám chýbala energia a čakali sme, že to príde. Bohužiaľ to však neprišlo.“

Ema Rodáková, hráčka YOUNG ANGELS Košice: „Som rada, že sme prvý domáci zápas zvládli takto. Ukázali sme sa vo veľmi dobrom svetle a teší ma, že nebola prázdna tribúna a potešili sme našich divákov. Víťazstvo proti Piešťanom je veľmi cenné a tešíme sa.“

Anna Jurčenková, hráčka Piešťanských Čajok: „Toto som ešte nezažila. 97:94 v ženskom basketbale bez predĺženia, tam jednoducho nebol náznak obrany. My sme im umožnili chytiť sa košmi a ony sa toho nezľakli a skórovali.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):