Publikované: 18.10.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGElS Košice vs. BK AS Trenčín, Iva Mihaljevičová (11) (Foto: Jäzva)

V troch z úvodných štyroch duelov inkasovali vyše sto bodov a od svojho príchodu na extraligovú scénu sa usadili na dne tabuľky.

Basketbalistky AS Trenčín napriek tomu neklesajú na duchu a svoju pozíciu vnímajú triezvo.

Vieme, kde je naše miesto, a kde sú naše reálne možnosti. Nebudeme sa tváriť, že chceme majstrovský titul. My sa chceme hlavne učiť a zbierať skúsenosti,“ rozhovoril sa pre basket.sk tréner Richard Ďorďai.

Hráčky spod Čákovho hradu prijímajú svoju rolu pokorne a bez známok frustrácie. Potešiť sa dokážu aj peknou akciou či vydarenou štvrtinou. Tak tomu bolo aj v ostatnom súboji pod košmi Young Angels Košice. Trenčianky vstúpili do zápasu hrozivou šnúrou 0–18, no v druhom polčase ukázali aj pekné momenty a štvrtú štvrtinu prehrali tesne 15–16.

Nechcem sa vyhovárať, ale chýbali nám štyri hráčky a rozbiehali sme sa pomalšie. Možno sa pod to podpísala aj dlhá cesta autom a navyše sme nevedeli, s čím na nás vyrukuje súper. V druhom polčase sme zmenili obranu a už to vyzeralo oveľa lepšie. Možno to znie zvláštne, ale myslím si, že sme zápas dohrali so cťou. S našou hrou po prestávke som spokojný,“ zdôraznil Ďorďai, podľa ktorého nie sú prioritným cieľom klubu víťazstvá, ale výchova mladých hráčok. „Ponúkame im priestor v ťažkých zápasoch a sú to veľmi cenné skúsenosti. Dostali sme pár výpraskov, ale toto je súčasť procesu zlepšovania."

Svetielkom nádeje bol domáci zápas proti Šamorínu, ktorý prehrali basketbalistky AS iba o osemnásť bodov. „Pomaly sa snažíme napredovať. Proti Šamorínu sme odohrali výborný zápas a celkovo sa nám hrá doma lepšie. Samozrejme, hrať zápasy proti súperom ako sú Piešťany či Young Angels je pre nás ťažké. Tieto dievčatá ešte pred tromi rokmi ani nevedeli, či budú hrať basketbal. Je to proces, ktorý chce svoj čas a musíme si prejsť dlhú cestu.

YOUNG ANGELS Košice vs. BK AS Trenčín, tréner Richard Ďorďai (Foto: Jäzva)
BK AS Trenčín (Foto: Jäzva)

Výkony v domácich zápasoch môžu vyzerať lepšie aj preto, že mladým hráčkam v nich vypomáha aj skúsená trénerka Mária Felixová. Na cesty za vzdialenejšími súpermi necestuje.

Je našou šéftrénerkou a zároveň trénerkou mužov do 23 rokov. Jej povinnosti preto kolidujú a máme to dohodnuté tak, že hlavným trénerom som v podstate ja a ona nám vypomáha skúsenosťami,“ vysvetľuje R. Ďorďai. „V domácich zápasoch nám pomáha aj herne, vzali sme ju aj do relatívne blízkych Piešťan. Pokiaľ jej to dovolí zdravie, tak nám pomôže hlavne v domácich zápasoch. Zvyšok je na nej a rozhodovať sa môže sama. Na súpiske však máme takmer 30 hráčok a kusy nám teda nechýbajú.

Základom úspešného napredovania mladého tímu je pozitívne nastavenie mysle. Utápanie sa v smútku z debaklov by bolo cestou do pekla a v Trenčíne to dobre vedia.

Sme dobrá partia a dievčatá sú nastavené pozitívne. Mentalitou nášho klubu je myslieť na pozitívne a nie negatívne veci. Od úvodu sme vedeli, že budeme prehrávať a zo zápasov preto odchádzame s úsmevmi,“ uzatvára tréner Richard Ďorďai.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.